Погача со прашок за печиво

Погача со прашок за печиво

Рецепт за погача без квасец, без чекање тестото да нарасне, брзо се подготвува.

Состојки:

  • 125 мл кисела вода
  • 250 гр брашно
  • 50 мл масло
  • 1/2 лажичка сол
  • 1/2 кесичка прашок за печиво

Начин на подготовка:

  1. Измешајте брашно, сол, прашок за печиво. Додајте кисела вода и масло, па замесете тесто. Поделете на три дела и обликувајте погачи со големина на чинија. Премачкајте со масло, исечете со нож од горе, посипете со сусам и печете во загреана рерна додека не порумени, околу половина час. Прекријте со крпа и оставете десетина минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт