Чоколаден ролат со банана кој не се пече

Чоколаден ролат со банана кој не се пече

Вкусен десерт за чија подготовка ви се потребни само 4 состојки и 10 минути време.

Состојки:

  • 200 гр мелени бисквити
  • 3 лажии растопен маргарин
  • 4 лажици нутела
  • млеко по потреба
  • 3 лажици слатка павлака

Начин на подготовка:

  1. Во еден сад ставете мелени бисквити, нутела и растопен маргарин, па убаво измешајте. Кога добро ќе ја соедините смесата прфрлете ја во проѕирна фолија и развлечете во облик на правоаголник. На половина правоаголник ставете шлаг (слатка палвака), а на другата половина нутела. На таа половина каде е шлагот ставете банана по целата ширина и свиткајте. Заедно со фолијата ставете во фрижидер на 2 часа. Декорирајте по желба.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking Alisa“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт