Економичен и посен: Колач со јаболки и ореви

Економичен и посен: Колач со јаболки и ореви

Направете економичен колач кој е посен и вкусен.

Состојки:

 • 100 мл. вода
 • 100 мл. масло
 • 80 гр. шеќер
 • 250 гр. брашно
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • 3 јаболки
 • 2 лажици презла
 • 50 гр. сечени ореви и малку ицмет и ванилин шеќер

Подготовка:

 1. Се додава во водата масло и постепено брашното со прашок за пециво, да се добие меко тесто.
 2. Се става во тепсија со хартија за печење.
 3. Се става фил од лупени и рендани јаболки со сечени ореви и презла, малку цимет и ванилин шеќер.
 4. Се пече на 180 степени 45 минути.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути со лубеница

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен