Морков чорба која го крепи телото

Морков чорба која го крепи телото

Направете вкусна чорба од морков која го крепи и јакне телото.

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 500 гр. моркови
 • 3 лажици масло
 • 1 лажиче кафеав шеќер
 • 2 лажици путер
 • 2 кришки леб
 • сол, вегета и лимонов сок

Подготовка:

 1. Се сече кромидот ситно на коцки и се лупи морковот, па се сече на тенки кругови.
 2. Се пржи кромидот на две лажици масло и се ставаат морковите потоа, па шеќер и се карамелизира.
 3. Се става вода до горе во тенџерето, зачини и се вари додека не испари течноста за една четвртина.
 4. Се миксира чорбата во блендер.
 5. Се сече лебот на коцки и се пржат кратко на путер.
 6. Се јаде чорбата со лебот.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути со лубеница

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен