Манастирски паприкаш: Сочен посен ручек полн со витамини

Манастирски паприкаш: Сочен посен ручек полн со витамини

Евтино, а вкусно јадење…

Состојки:

 • 1/2 кг компири
 • 1/2 кг кромид
 • 2 моркови
 • 4 меснати пиперки
 • 1 веза магдонос
 • 2 лажици сув зачин
 • 2 лажици брашно
 • мелена пиперка
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Компирите излупете ги и исечкајте ги на коцки, налијте вода и ставете сечкан кромид, морков, пиперки и сѐ гответе. Брашното и мелената пиперка разматете ги во малку вода и измешајте во јадењето.

   

 2. Додајте зачин и сол по вкус, па тргнете од шпорет и додајте веза ситно сечкан магдонос.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт