Брза погача со сода бикарбона – без квасец

Брза погача со сода бикарбона – без квасец

Доколку немате квасец, а сакате да направите погача, еве идеален рецепт.

Состојки:

  • 500 гр меко брашно
  • 250 мл млака вода
  • 1 лажичка сол
  • 1/2 лажичка сода бикарбона

Начин на подготовка:

  1. Содата растворете ја во малку ладна вода и додајте брашно кое сте го посолиле. Со постепено доливање млака вода замесете тесто кое е глатко и малку поцврсто.
  2. Тестото месете го околу 5 минути, а по потреба додавајте брашно. Покријте го тестото и оставете го 15 минути, а за тоа време загрејте ја рерната на 250 степени.
  3. Печете додека погачата не порумени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт