Пилешко со сланина – се топи во уста

Пилешко со сланина – се топи во уста

Вкусен ручек – се топи во уста!

Состојки:

 • 1 поголемо парче пилешко месо
 • 10-15 тенки парчиња чадена сланина Пекабеско
 • 1 полна лажица мед
 • 1 полна лажица сенф
 • сок од 1 лимон
 • чили во прав

Начин на подготовка:

 1. Вклучете ја рерната на 250 степени, а за тоа време исечете го пилешкото на парчиња, така што ќе добиете од прилика 8 парчиња. Посолете го месосо, побиберете го и посипете го со малку чили.

   

 2. На плех ставете хартија за печење и секое парче месо замотајте го во сланина, па ставете го во плехот.

   

 3. Во чинија измешајте сок од лимон, сенф, мед и пипер. Со оваа смеса премачкајте ги парчињата пилешко од сите страни.

   

 4. Плехот ставете го во загреана рерна и печете додека месото не порумени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт