Пилав со печурки

Пилав со печурки

Вкусен рецепт за пилав со печурки…

Состојки:

 • 1 шолја ориз
 • 1 шолја киноа
 • 200 гр печурки
 • 1 главица кромид
 • 1 зелена пиперка
 • бибер
 • сол
 • путер

Начин на подготовка:

 1. Натопете киноа и ориз и оставете да отстојат неколку часа. Потоа добро измијте и ставете во врела вода да зоврие.

   

 2. Ситно исечкајте кромид и пиперка па ставете во врелиот ориз. Пред крај додајте печурки.

   

 3. Зачинете со кумин, сол и бибер. Пред крај додајте малку путер.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт