Компир палачинки – ќе ги обожавате

Компир палачинки – ќе ги обожавате

Малку поинакви палачинки…

Состојки:

 • 1 кг компири
 • 200 гр брашно
 • 200 мл млеко
 • 100 мл кисела вода
 • 2 јајца
 • 250 гр салама
 • 2 чешниња лук
 • сол
 • бибер
 • магдонос
 • маслиново масло
 • 1 лажица мешавина сув зачин

Начин на подготовка:

 1. Компирите згответе ги, изрендајте ги и исцедете ги. Додајте брашно, млеко и салама исечкана на резанки. Во тоа измешајте разматени јајца, малку сол, бибер, сечкан магдонос, изгмечен лук и зачин. На крај додајте кисела вода.

   

 2. Во тава загрејте малку маслиново масло и рамномерно во облик на палачинки распоредете ја подготвената смеса. Печете од двете страни додека не добие златножолта боја. Палачинките од компири послужете ги со салата по избор.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт