Сочни гурабии со шербет

Сочни гурабии со шербет

Направете вкусни гурабии.

Сосотјки:

 • 125 гр. маргарин
 • 200 мл. масло
 • 1 јајце
 • ½ шолји шеќер во прав
 • 2 кесички ванила
 • 1 прашок за пециво
 • 3 лажици какао
 • 3 шолји брашно
 • 1 шолја вода
 • 1 шолја шеќер
 • 1 лажица лимонов сок

Подготовка:

 1. Се мати јајцето со шеќер во прав, па масло и растопен маргарин.
 2. Се додава и брашното со прашок за пециво.
 3. Се додава ванила и какао.
 4. Се меси да се добие тесто.
 5. Се прават гурабии, се редат на плех со хартија и се печат на 180 степени додека поруменат.
 6. Се прави сируп од водата со шеќер и лимон.
 7. Се ставаат гурабиите во сирупот и веднаш се вадат.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути со лубеница

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен