Витамини во тегла: Салата од цвекло, моркови, јаболка – го зајакнува имунитетот

Витамини во тегла: Салата од цвекло, моркови, јаболка – го зајакнува имунитетот

Со оваа „витаминска бомба“ збогатете го вашиот ручек и зајакнете го имунитетот.

Состојки:

 • 4 цвекла
 • 4 моркови
 • 3 јаболка
 • 1 целер
 • 1 лимон
 • сок од 2 лимони
 • 6 лажици мед

Начин на подготовка:

 1. Цвеклото, јаболката и целерот излупете ги, морковите излупете ги, лимонот измијте го па се задно ситно сомелете или изрендајте.

   

 2. Додајте сок од 2 лимони и мед, па добро измешајте. Потоа ставете во тегли и чувајте на ладно место, најдобро во фрижидер.

   

 3. Од наведените количини се добиваат околу 2 тегли полни витамини.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт