Ледени коцки – одличен рецепт за освежувачки колач

Ледени коцки – одличен рецепт за освежувачки колач

Рецепт за ледени коцки со фин крем и одличен мек бисквит.

Состојки за крем:

 • 1 л млеко
 • 80 гр густин
 • 80 гр глатко брашно
 • 200 гр шеќер
 • 250 гр путер или маргарин

Состојки за бисквит:

 • 4 јајца
 • 100 гр шеќер
 • 80 гр глатко брашно
 • 5 гр прашок за печиво
 • 25 гр какао

Состојки за заливање на бисквитот:

 • 250 мл вода
 • 100 гр шеќер

Состојки за глазура:

 • 200 гр чоколадо за готвење
 • 6 лажици масло

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Рецептура“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт