Брзи уштипци со јогурт

Брзи уштипци со јогурт

Идеални за доручек или вечера…

Состојки:

 • брашно
 • јајце
 • јогурт
 • сол
 • прашок за печиво
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Ставете во сад 14 лажици брашно, додајте половина кесичка прашок за печиво, малку сол и убаво измешајте.

   

 2. Разматете едно јајце, ставете во брашното, па додајте една чаша јогурт и добро измешајте со вилушка.

   

 3. Ставете масло во мала тава од прилика 1 см висина, добро загрејте, вадете уштипци со лажица и пржете од секоја страна убаво да порумени.

   

 4. Послужете со сирење и чај.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт