Одлично смути за подигање на имунитетот: Смути од моркови, јаболка и ѓумбир

Одлично смути за подигање на имунитетот: Смути од моркови, јаболка и ѓумбир

Здрава и вкусна напивка…

Состојки:

 • 250 мл свеж сок од моркови
 • 4 домати
 • 1 лажица сок од лимон
 • свеж магдонос
 • 1/2 излупено јаболко
 • 1 лажица свеж ѓумбир
 • 6 коцки мраз
 • 125 мл вода

Начин на подготовка:

 1. Ако имате соковник, направете прво сок од моркови. Ако немате тогаш исечакајте ги морковите на кругови и ставете ги директно во блендер, а смутито ќе биде малку погусто.

   

 2. Потоа останатите состојки измиксајте ги во блендер и додајте сок од моркови. Доајте мраз и повторно измешајте. На крај додајте вода.

   

 3. Убаво измешајте и ставете во чаши.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт