Најздравата намирница на светот е оваа – За здравје и плус убавина

Најздравата намирница на светот е оваа – За здравје и плус убавина

Здрав е, помага и подмладува – тој е зеленчук кој е 3 во 1 а неговото име е брокула.

Според истражувањата, брокулата делува во превенирањето рак, особено рак на цревата, желудникот, матката и дојките, го регулира и крвниот притисок, го зајакнува имунитетот со бројните витамини, меѓу кои најмногу витамин Ц и бета-каротенин.

Ја регулира работата на цревата, штити од артритис, штити и од болести на срцето и кардиоваскуларниот систем.

Го чисти телото, подмладува, спречува алергии, добра е за кожата и коските, а се бори и со бактеријата отпорна на лекови, хеликобактер.

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути со лубеница

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен