Како од врвна слаткара: Крем за торти и колачи со бадеми

Како од врвна слаткара: Крем за торти и колачи со бадеми

Направете супер вкусен крем за торти и колачи со бадеми.

Состојки:

 • 6 јајца
 • 1 шолја шеќер
 • ½ лажици маргарин
 • 100 гр. бадеми
 • 100 гр. чоколадо
 • 1 ванила
 • ½ шолји млеко

Подготовка:

 1. Се двојат белки од жолчки и се матат додека не побелат, со маргарин и шеќер.
 2. Се додаваат мелени бадеми и изрендано чоколадо и ванила, па и снег од белки.
 3. Се меша со млеко и се остава на оган да згусне.
 4. Се лади.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт