Крем со јајца и млеко за торти и колачи

Крем со јајца и млеко за торти и колачи

Направете вкусен крем со млеко и јајца за торти и колачи.

Состојки:

  • 1,5 л. млеко
  • 1 шолја брашно
  • 6 јајца
  • 1 ванила
  • 1 шолја шеќер

Подготовка:

  1. Се става млеко во шерпа и се става на оган со ванила и загрејте, но не оставајте да врие.
  2. Се матат јајца со шеќер и брашно и потоа се додаваат во смесата со млеко со мешање.
  3. Се користи за торти и колачи.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт