Совршена гурманска плескавица

Совршена гурманска плескавица

Фантастичен ручек кој сигурно ќе ви се допадне!

Состојки:

 • 400 гр мелено месо
 • 200 гр кашкавал, исечкан на коцки
 • 2 јајца
 • 2 лажици презла
 • 2 главици рендан кромид
 • 3 чешниња лук
 • сол
 • бибер
 • црвена пипер

Начин на подготовка:

 1. Добро замесете месо со коцки кашкавал, јајца, рендан кромид и лук, сол, бибер и пипер.

   

 2. Месото за плескавици соединете го, така што ќе стане компактно и нема да се распаѓа. Потоа оставете го месото да отстои 15 минути.

   

 3. Со влажни раце правете плесаквици, секоја извалкајте ја во презла и пржете на врело масло.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт