Шницли со павлака и маслинки

Шницли со павлака и маслинки

Направете вкусен ручек со шницли и павлака.

Состојки:

 • 7 шницли свинско месо
 • 250 мл. павлака
 • 1 рака маслинки
 • 1 шолја кашкавал
 • 1 праз
 • 1 лимон (сок)
 • маслиново масло, сол, бибер и црвен пипер

Подготовка:

 1. Се ставаат шницлите на даска и со чекан се обработуваат.
 2. Се става сол, бибер и црвен пипер над нив.
 3. Се пржат на тава со масло од сите страни и се ставаат потоа во тава со сечен праз, сок од лимон и сечени маслинки, како и павлака.
 4. Се става малку маслиново масло и се меша.
 5. Се пече на 200 степени додека не е готово, а пред крај се ренда кашкавал.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки