Појадок од 4 состојки

Појадок од 4 состојки

Направете појадок денеска од 4 состојки.

Состојки:

  • 500 гр. кори за пита
  • 300 гр. пилешка шунка
  • 300 гр. гауда
  • 800 гр. кисела павлака

Подготовка:

  1. Се ставаат две кори една над друга и се премачкуваат со павлака, шунка и гауда и пак се ставаат горе три кори па пак павлака, шунка и сирење.
  2. Се редат корите една на друга, и се завршува со кора, или пак се става смеса од павлака, шунка и сирење на две кори и се витка ролна по избор.
  3. Се ставаат на плех и се печат на 180 степени 40 минути.

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство