Макарони со месо шампињони и моцарела – Крчкаат во рерна

Макарони со месо шампињони и моцарела – Крчкаат во рерна

Направете деликатесни макарони со мелено месо и печурки, запечени во рерна.

Состојки:

 • 1 пакување макарони
 • 500 гр. мелено месо
 • 400 гр. шампињони
 • 1 кромид
 • 900 гр. шпагети сос
 • 200 гр. рендано сирење (може и моцарела)
 • малку сол и бибер и масло

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 200 степени.
 2. Се варат тестенини во солена вода и се цедат.
 3. Се сечат шампињоните и се додаваат на месото и се динста се на масло во тава.
 4. Се додава сосот кога ќе биде готово месото, се крчка кратко и се додаваат и макароните.
 5. Се меша и става се во подмачкана тепсија, се става горе сирење и се пече додека не се растопи убаво.

 

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки