Крем салата со кикиритки – Крем деликатес за секоја пригода со малку пари

Крем салата со кикиритки – Крем деликатес за секоја пригода со малку пари

Направете вкусна салата со мајонез и кикиритки која е совршена за посебни прилики, но и секој ден.

Состојки:

  • 500 мл. мајонез
  • 250 гр. печени несолени кикиритки
  • 200 гр. маринирани шампињони
  • сол

Подготовка:

  1. Се сечат ситно шампињоните, се блендираат кикиритките.
  2. Се ставаат во сад со печурките.
  3. Се става мајонез и сол и се меша се убаво.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки