Деликатесни тестенини: Макарони со туна

Деликатесни тестенини: Макарони со туна

Направете вкусен ручек, макарони со туна.

Состојки:

 • 250 гр. макарони
 • 3 конзерви туна
 • 100 мл. инстант пире од печурки
 • 100 мл. павлака за готвење
 • 4 лажици кисела павлака
 • 150 гр. рендан кашкавал
 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • магдонос, сол, бибер, босилек
 • маслиново масло

Подготовка:

 1. Се варат макароните во солена вода.
 2. Во посебна чинија се мешаат туна со 50 мл. павлака за готвење, инстант супата, кашкавал 50 грама, кисела павлака, лук и кромид ситно сечени и зачини.
 3. Се додаваат во макароните исцедени.
 4. Се реди се во огноотпорен сад и се става горе останатата павлака со кашкавал рендан.
 5. Се пече 25 минути на 200 степени.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука