Мини мафини готови за половина час – Само мешате и спремни се за во рерна

Мини мафини готови за половина час – Само мешате и спремни се за во рерна

Направете вкусни мини проички со сирење.

Состојки:

 • 250 гр. фета
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • 200 мл. јогурт
 • 150 мл. масло
 • 1 лажиче сол
 • 3 јајца
 • 150 гр. пченкарно брашно
 • 200 гр. бело брашно

Подготовка:

 1. Се мешаат брашното со сол и прашок за пециво.
 2. Се матат јајцата посебно со масло и јогурт, па се меша со сувите ссотојки смесата.
 3. Се става во подмачкани калапи и се пече со сусам горе 30 минути на 200 степени во претходно загреана рерна.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука