Јогурт коцки: Сите ќе ви бараат рецепт за овој неодолив десерт

Јогурт коцки: Сите ќе ви бараат рецепт за овој неодолив десерт

Лесно се подготвува, а се прави од евтини состојки.

Состојки за тесто:

 • 4 жолчки
 • 190 гр путер
 • 2 лажички ванилин шеќер
 • прстофат сол
 • малку кора од лимон
 • 300 гр оштро брашно
 • 1 лажичка прашок за печиво

Состојки за фил:

 • 4 белки
 • 150 гр шеќер
 • 3 чаши јогурт
 • 2 чаши павлака
 • 5 лажици оштро брашно
 • 2 лажички ванилин шеќер

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „СОС кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт