Крем задоволство: Торта со ореви и ванила крем

Крем задоволство: Торта со ореви и ванила крем

Лесна, кремаста торта со ореви…

Состојки за кора:

 • 6 белки
 • 6 лажици шеќер
 • 5 лажици брашно
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 100 гр сечкани лешници
 • 100 гр лешник крем

Состојки за фил:

 • 1 л млеко
 • 8 лажици брашно
 • 6 жолчки
 • 10 гр ванилин шеќер
 • 8-10 лажици шеќер
 • 100 гр путер или маргарин
 • 40 гр пудинг со вкус на ванила

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт