Деликатес: Поховани печурки

Деликатес: Поховани печурки

Направете вкусни поховани печурки.

Состојки:

  • 400 гр. буковка
  • 2 јајца
  • 2 лажици брашно
  • бибер и сол
  • масло

Подготовка:

  1. Се пржат само неколку минути на масло печурките и се чистат.
  2. Дршките не ви требаат.
  3. Се ставаат јајца во сад со сол и бибер, а во друг сад се става брашно.
  4. Се валкаат од сите страни во јајца па брашно и се пржат на врело масло.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука