Рецепт за лесен ручек: Шампињони полнети со топено сирење и салама

Рецепт за лесен ручек: Шампињони полнети со топено сирење и салама

Брз рецепт за лесен ручек…

Состојки:

  • 1/2 кг шампињони
  • топено сирење
  • салама Пекабеско по избор

Начин на подготовка:

  1. Исчистете ги печурките и отстранете ги дршките.

     

  2. Сирењето, саламата и дршките шампињони исечкајте ги на ситни парчиња. По желба посипете со оригано и зачини. Со оваа смеса наполнете ги печурките.

     

  3. Печете во рерна околу 20 минути на температура од 145 степени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо