Лешник бомбици прелиени со чоколадо

Лешник бомбици прелиени со чоколадо

Мини колачиња за секаква прилика…

Состојки:

 • 200 гр мелени лешници
 • 200 гр рендано чоколадо
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 2 белки
 • 3 лажици екстракт од ванила

Состојки за прелив:

 • 150 гр чоколадо
 • 50 гр путер или маргарин
 • 1 лажичка масло

Начин на подготовка:

 1. Измешајте мелени лешници, рендано чоколадо, ванилин шеќер, белки и екстракт од лешници и од добиената смеса правете бомбици.

   

 2. За преливот на слаб оган растопете ги состојките, изладете и прелијте ги подготвените бомбици.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта