Пирошки со сирење – Појадок од кој маалото ќе мириса

Пирошки со сирење – Појадок од кој маалото ќе мириса

Направете брзи и вкусни пирошки со сирење.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 1 кесе прашок за пециво
  • 500 гр. сирење
  • 1 лажиче сол
  • 400 гр. брашно

Подготовка:

  1. Се става брашното со прашок за пециво во сад, се додава изрендано сирење и јајца.
  2. Се меси тесто и се развлекува, па се сечат траки со дебелина околу 5-6 милиметри.
  3. Се загрева масло во тава и се пржат пирошките.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки