Универзално тесто за пица и мекици – Нема шанси да не ви излезат убаво

Универзално тесто за пица и мекици – Нема шанси да не ви излезат убаво

Направете совршено тесто за пица и мекици.

Состојки:

 • 1 кг. брашно
 • 1 квасец
 • 1 лажиче сол
 • 2 лажички шеќер
 • 2-3 лажици масло
 • 1 лажица оцет
 • 1 кантиче кисело млеко
 • 1 лажиче сода
 • 1 јајце
 • 200 мл. млеко

Подготовка:

 1. Се активира квасецот во млако млеко со лажиче шеќер и лажица брашно.
 2. Се додаваат сите други состојки, се меси тесто и се остава на топло да нарасне.
 3. Се развлекува потоа и се прави пица или мекици.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки