Пита со шунка, сирење и кашкавал

Пита со шунка, сирење и кашкавал

Направете вкусна пита за појадок.

Состојки:

 • ½ пакувања кори за пита
 • 300 гр. сирење
 • 100 гр. сланина
 • 50 гр. кашкавал
 • ½ шолји млеко
 • ¼ шолји маргарин
 • 3 јајца
 • 1 домат

Подготовка:

 1. Се премачкува тава со маргарин и се ставаат 3-4 кори кои треба да излегуваат од тавата.
 2. Се мешаат во сад на страна јајца со масло и маргарин и млеко.
 3. Се става преку корите нарендано сирење, кришки домати, сечена шунка и кашкавал.
 4. Се става од млечната смеса, па се спојуваат краевите.
 5. Се завршува со кора и се пече на загреана рерна додека не порумени питата.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки