Лут мајонез сос – Деликатесен додаток на трпеза

Лут мајонез сос – Деликатесен додаток на трпеза

Направете лут мајонез сос.

Состојки:

  • 1 ¼ шолји мајонез
  • ¼ шолји вода
  • 1 лажица растопен маргарин
  • 1 лажичка доматно пире
  • 1 чешне лук
  • 1 лажиче шеќер
  • ½  лажички црвен пипер
  • ½ лажички лут црвен пипер

 

 

Се мати со вода мајонезот во мултипрактик и се става растопен маргарин со ситнет лук, па се става доматно пире со зачините и шеќер. Се лади и служи.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки