Јајца со хумус за доручек

Јајца со хумус за доручек

Вкусен доручек кој брзо се прави.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 1/2 лажичка црвена пипер
 • 1/2 лажичка сенф
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Јајцата сварете ги, излупете ги па по должина пресечете ги на половини.

   

 2. Нежно извадете ги жолчките така што нема да ги оштетите белките.

   

 3. Жолчките ставете ги во сад, додајте црвена пипер, оцет, сенф, сол и бибер и добро измешајте.

   

 4. Наполнете ги белките со добиената смеса и послужете.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука