Уштипци кои брзо се прават – Не впиваат многу масло

Уштипци кои брзо се прават – Не впиваат многу масло

Направете немасни уштипци кои се вкусни и брзи.

Состојки:

  • 1 јајце
  • ½ шолји кисела павлака
  • 1 шолја топла вода
  • 1 прашок за пециво
  • малку сол
  • 400 гр. брашно

Подготовка:

  1. Се замесува тесто од сите состојки, се додава брашно, додајте по потреба уште малку, да биде тестото мео како за пита или пица.
  2. Се развлекува кора, се вадат делови и се пржат на врело масло.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате