Кремаст чоколаден колач без јајца – десерт за целото семејство

Кремаст чоколаден колач без јајца – десерт за целото семејство

Се подготвува брзо и лесно…

Состојки:

  • 2 шолји брашно
  • 3 шолји јогурт
  • 10 гр ванилин шеќер
  • 1 шолја шеќер
  • 1 шолја масло
  • 3 лажички какао
  • 1 лажичка сода
  • 1/2 лажичка цимет

Состојки за чоколаден прелив:

  • 500 мл слатка павлака
  • 200 гр чоколадо

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука