Плазма колачиња во облик на срце

Плазма колачиња во облик на срце

Брзи колачиња без готвење и печење со плазма бисквити и чоколадо.

Состојки:

  • 150 гр мелени бисквити
  • сок од 1 портокал
  • 100 гр растопено бело чоколадо
  • 100 гр растопен путер или маргарин
  • 1 лажица кисела павлака
  • 4 лажици шеќер во прав
  • 200 гр млечно чоколадо за глазура
  • 4-5 лажици масло за глазура

Начи на подготовка:

  1. Измешајте ги сите состојки, ставете на фолија и изладете десетина минути во замрзнувач. Вадете облици со калап, потопете во чоколадо и оставете ги да стегнат.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука