Осум најздрави намирници

Осум најздрави намирници

Ако имате дилема што да јадете наутро, нутриционистите избраа осум најквалитетни намирници.– Студиите покажуваат дека доручек богат со протеини од јајца го штити организмот.
– Во умерени количини и без млеко и шеќер, кафето го чува срцето.
– Бананата е богата со влакна, витамин Ц и калиум.
– Грејпфрутот е одличен извор на витамин Ц.
– Шумското овошје е полно со антиоксиданси, витамин Ц и влакна, а има малку калории.
– Грчкиот јогурт е извор на протеини кои даваат чувство на ситост, а богат е со калциум.
– Зелениот, црниот и белиот чај придонесуваат за заштиат од некои облици рак и срцеви проблеми.
– Овесната каша е богата со витамни па долго ќе бидете сити.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука