Супер идеја за ручек: Деликатесен запечен зеленчук

Супер идеја за ручек: Деликатесен запечен зеленчук

Супер идеја за ручек.

Состојки:

 • 700 гр. домати
 • 2 тиквички
 • 1 модар патлиџан
 • 4 чешни лук
 • 2 гранчиња рузмарин
 • 4 листа ловор
 • маслиново масло, сол, бибер

Подготовка:

 1. Се мијат и лупат доматите, тиквичките и модриот патлиџан, па се сечат на кругови.
 2. Се загреваат 4 лажици масло и се додаваат тиквичките, се пржат, па на истото масло се пржи и црниот патлиџан.
 3. Се загрева рерната на 180 степени, се премачкува огноотпорен сад и се реди наизменично кругови домат, црн патлиџан и тиквички.
 4. Се ставаат зачини, ловор и рузмарин и се става масло.
 5. Се пече 30 минути.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате