Паприкаш со спанаќ: Посен витамински ручек кој го закрепнува телото

Паприкаш со спанаќ: Посен витамински ручек кој го закрепнува телото

По желба можете да ставите и малку тестенини – ќе биде уште похранлив.

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 1 морков
 • 1 свежа пиперка
 • малку смрзнат зеленчук
 • 3 поголеми компири
 • 300 гр спанаќ
 • 1 лажица ајвар
 • 1 мала шолја одмати
 • црвена пипер
 • листови магдонос
 • сув зачин
 • сол
 • бибер
 • ловоров лист
 • масло

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете главица сечкан кромид, па додајте сечкани моркови на кругови и исечкана пиперка. Додајте смрзнат зеленчук по желба и динстајте. Потоа додавајте ајвар, пипер, компир исечкан на коцки, мелен домат и крупно сечкан спанаќ. Додајте и ловоров лист, па гответе на тивок оган околу 30 минути.

   

 2. Можете да додадете и малку тестенини. Посолете, по вкус додајте зачини и листови магдонос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука