Колач со карамел и банани

Колач со карамел и банани

Направете посебен колач од банани и карамел.

Состојки:

 • 2 шолји шеќер
 • 125 гр. маргарин
 • 3 банани
 • 4 јајца
 • 1 шолја брашно
 • 1 прашок за пециво

Подготовка:

 1. Се става во плех шолја шеќер со маргарин и се става на оган да се карамелизира.
 2. Се трга и се редат банани сечени на кругови.
 3. Се матат јајца со останатиот шеќер и со брашно и прашок за пециво.
 4. Се става врз бананите смесата и се пече да порумени убаво на 180 степени.
 5. Се превртува колачот додека е топол и на дното се става шолја вода, па се остава да проврие.
 6. Со сирупот прелијте го колачот.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука