Ишлери со џем и чоколадо

Ишлери со џем и чоколадо

Да си заштедите и време и пари, супер ситни колачи.

Состојки:

 • 600 гр. брашно
 • 400 гр. маргарин
 • 2 јајца
 • 2 кеси ванилин шеќер
 • 1 кесе прашок за пециво
 • 3 лажици млеко
 • 200 гр. шеќер
 • 1 лажиче млеко
 • 70 гр. чоколадо за готвење
 • 50 гр. мелени ореви

Подготовка:

 1. Замесете тесто од сите состојки и додајте 50 грама мелени ореви.
 2. Развлечете го тестото и вадете облици со чаши.
 3. Се ставаат на плех со хартија и се печат на 180 степени 10минути.
 4. Се премачкуваат со џем ладни, се лепат и се става горе топено чоколадо.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука