Чајот од ѓумбир е лек – еве како да го направите

Чајот од ѓумбир е лек – еве како да го направите

Чајот од ѓумбир е посебно корисен за вашето здравје: го зајакнува имунитетот, го забрзува опоравувањето после болест, ги ублажува стомачните тегоби, има позитивно влијание на нервниот систем, ја стимулира работата на цревата, ја стимулира циркулацијата.

За да направите вкусен чај од ѓумбир потребни ви се: 2-3 см свеж ѓумбир, 1 л вода, неколку лажици мед и сок од лимон.

Ѓумбирот исчистете го и исечкајте го на тенки парчиња. Ставете во врела вода и оставете да се готви 15-20 минути на тивок оган. Потоа тргнете го ѓумбирот од оган и оставете го во водата уште 5 минути. Процедете го чајот и засладете го со мед, по желба додајте сок од лимон.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука