Брз брауни колач – Евтин рецепт со две јајца

Брз брауни колач – Евтин рецепт со две јајца

Направете највкусен брауни десерт.

Состојки:

 • 220 гр. путер
 • 350 гр. шеќер кафеав
 • 2 јајца
 • 2 лажички екстракт од ванила
 • 120 гр. брашно
 • 1 прстофат сол
 • 100 гр. какао

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 170 степени.
 2. Се премачкува плех со маргарин.
 3. Се мешаат путер со кафеав шеќер,па откако ќе ги изматите убаво со миксер се додаваат јајцата и се мати со екстракт од ванила.
 4. Се додава брашно со сол и какао и се меша.
 5. Се става смесата во плех и се пече 20 минути.
 6. Се сече и служи.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука