Важно правило за печурките – Колку долго се печат помалите, колку покрупните

Важно правило за печурките – Колку долго се печат помалите, колку покрупните

Сите љубители на печурки сакаат да прават деликатеси со нив, вкусни се полнети печурки, пржени или печени, поховани, во пица, супа или чорба…а кога сме кај печењето има важно правило.

Печурките се печат по правило 20-35 минути на 200 степени, во зависност од величината.

Помалите пократко, поголемите подолго до 35 минути.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко