Домашен сомун (Видео рецепт)

Домашен сомун (Видео рецепт)

Меки и воздушести сомун лепињи.

Состојки:

  • 550 гр брашно
  • 20 гр квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 лажичка брашно
  • 100 мл јогурт
  • 100 мл топла вода
  • 80 гр растопен путер
  • сол

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука