Полжав обланди: Секојдневен десерт за уживање

Полжав обланди: Секојдневен десерт за уживање

Неодоливи полжав обланди – десерт во кој ќе уживате!

Состојки:

 • 700 гр шеќер
 • 700 мл млеко
 • 1 ванилин шеќер
 • 2 листови поголеми обланди
 • 70 гр чоколадо
 • 100 гр мелени ореви
 • 50 гр путер

Начин на подготовка:

 1. Во млекото ставете шеќер, ванилин шеќер и путер. Гответе околу половина час да згусне, па додајте мелени ореви. Обландите ставете ги во мокра крпа.

   

 2. Зготвеното млеко со ореви поделете го на два дела, па во еден додајте чоколадо. На обландата на една половина, по должина намачкајте светол, а на другата страна чоколаден дел. Свиткајте и составете ролни на средина на обландата.

   

 3. Добро изладете и послужете со кафе.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука