Најздравото млеко – Пијте барем шолја на ден

Најздравото млеко – Пијте барем шолја на ден

Млекото само по себе е намирница која секојдневно треба да се користи, богата со калциум која изобилува со здравје, а меѓу млекото, најздраво е козјото.

Козјото млеко има витамини Б1, Б2, Б6 и Б12 во себе, 47 проценти витамин А.Има калиум 134 пати повеќе отколку во другите видови млеко, кравјо и овчо.

Делува антивоспалително, за метаболизам, имунитет, правилна работа на срцето и за притисокот.

 

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула