Фигаро ситни колачиња – Евтин десерт

Фигаро ситни колачиња – Евтин десерт

Вкусен и лесен десерт за изненадни гости, но и за секој ден.

Состојки:

 • 250 гр. маргарин
 • 500 гр. шеќер
 • 6 жолчки
 • 200 гр. сецкани ореви
 • 2 листа обланда

Подготовка:

 1. Се топи маргарин со 250 грама шеќер и жолчки и се вари на пареа се заедно.
 2. Се става во одвоен сад 250 грама шеќер на оган да се испржи.
 3. Се додаваат во јајцата сечени ореви, се меша.
 4. Се става врелиот фил во истопениот шеќер  и се меша, па се трга од шпорет.
 5. Се става филот на обланда и се преклопува со друг лист обланда.
 6. Се лади и сече.

 

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко