Брзи крофни со јогурт и џем

Брзи крофни со јогурт и џем

Брзи и вкусни крофни со јогурт и џем.

Состојки:

 • 200 мл јогурт
 • 20 гр свеж квасец
 • 2 јајца
 • кора од лимон
 • 1 лажичка шеќер
 • малку сол
 • 2 лажици масло
 • 400-500 гр брашно
 • малку џем
 • масло за пржење

Начин на подготовка:

 1. Квасецот растворете го во млака вода или млеко. Додајте шеќер, кора од лимон, јајца, јогурт, 2 лажици масло, брашно и сол, па замесете.

   

 2. Оставете тестото да надојде, па пржете во длабоко масло. Филувајте со џем и послужете.

Уживајте!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука